Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna má dnes zavřeno.
  • Vážení přátelé, akvaristé, dne 22.4.2024 nás po těžké nemoci opustil náš milovaný šéf firmy, můj otec, Váš kamarád Martin Mithofer. Eshop funguje, nicméně pozastavujeme reverzní osmózy, členství a rozbory vody! Omlouváme se za případné komplikace, je to pro nás velmi náročná situace!!! Děláme vše co je v našich silách! Děkujeme a vážíme si Vašeho pochopení!!! Otevírací doba na našich stránkách.

    Videoškola akvaristiky Telefon do firmy Profiplants?  Nový bazar PROFIPLANTS

    Jaký potřebuji filtr do mého akvária?

    - Přečteno 45 598x

    Filtr je spolu se světlem nejdůležitější součást akvarijní techniky. Je nutné ho vybírat uváženě, a vybírat podle technických parametrů. Teprve na dalším místě by měla být cena. Častou chybou je, že začátečníci zvolí filtr špatně a pak neúspěchy v růstu rostlin a chovu ryb přisuzují jiným souvislostem. Předně je třeba si vysvětlit, co vlastně po akvarijním filtru chceme. Odstraňování viditelných částic je základním a také jediným viditelným výsledkem práce filtru. Důležitější je však biologická činnost filtru, která však na první pohled vidět není, ale je velmi a ještě jednou pro zdůrazění velmi důležitá. Úplně každý filtr má větší nebo menší schopnost bilologické filtrace. Pokud nevíte, co biologická filtrace znamená, klikněte ZDE.


    Jak tedy filtr vybrat, aby filtrace byla taková, jaká má ideálně být?

     

    Dr. Meristem říká: Je to velmi jednoduchá otázka s velmi složitou odpovědí. V dnešní moderní akvaristice aquascapeři (akvaristé specializující se na rostlinná akvária vypadající jako opravdový výsek přírody - zjednodušeně) používají co největší filtry - přesněji co největší objem filtračních materiálů. Průtok filtru je až na druhém místě z jednoduchého důvodu: objem filtru nelze nahradit ničím, průtok filtru však lze jednoduše dohnat proudovými čerpadly. Jsou to jednoduchá čerpadélka, která zajišťují v akváriu proud vody. Voda by totiž v žádné části akvária neměla nikdy stát.

     

    Jak velký filtr mám tedy koupit?

    Dr. Meristem říká: Je to velmi jednoduché - co největší. Zde stejně jako u osvětlení se opravdu nevyplatí šetřit. Kvalitní objem filtrační hmoty pro 100 litrové akvárium je kolem 10 litrů, minimum asi 5 litrů. V našich akváriích, kde klademe důraz na rostliny bez řas je to právě 1:10, ted 1 litr filtrace na 10 litrů akvarijní vody. V zahraničí například slavný Tom Barr používá na 300 litrové akváriium dva největší filtry od firmy Eheim - cca 36 litrů filtrace, přitom rybiček je v akváriu velmi málo, nebo skoro žádné.

     

    Proč tak velký objem filtrační plochy?

    Dr. Meristem říká: Ušetříte si mnoho starostí s řasami a rozsivkami, protože takovýto filtrační objem zajistí obrovské množství bakterií, které odbourají každý i nárazový nárůst čpavku ve vodě.

     

     

    Již vím, že co největší filtr. Jaký mám použít filtrační materiál?

    Dr. Meristem říká: To je velmi častá další chyba začínajících akvaristů. Do filtru dají to nejlevnější - většinou modrý molitan - tzv. bioakvacit. Moderní filtrační materiály jsou o hodně dražší, ovšem jsou napořád. Navíc jde o to, že pokud srovnáte 10 litrů bioakvacitu s 1 litrem toho nejlepšího filtračního substrátu, tak zjistíte, že 1 litr toho dražšího má stejnou plochu pro usídlení bakterií jako 10 litrů bioakvacitu. Pokud si tedy koupíte filtr, do kterého se vejde 10 litrů filtrační hmoty a dáte do něj ten nejlevnější filtrační materiál, tak bude odbourávat škodliviny cca 10x méně, než stejný filtr s kvallitními náplněmi, nebo jinými slovy litrový filtr s kvalitní náplňí bude stejně účinný, jako desetilitrový  filtr s méně kvalitními náplněmi.

     

     

    Mám si koupit vnitřní, nebo vnější filtr?

    Dr. Meristem říká: Pokud je to možné, vždy použijte vnější filtr. Dává totiž možnost mít akvárium bez zbytečných rušivých elementů. Pokud to možné z jakéhokoliv důvodů není, použijte alespoň filtr závěsný, opět s co největší kapacitou. Až v poslední řadě volte filtr vnitřní, protože pojme nejméně filtrační hmoty, a vzhled akvária vždy naruší.

     

    Na co si dát při výběru filtru pozor?

     

    Dr. Meristem říká: U každého filtru se předně zajímejte o to, kolik se do něj vejde filtrační náplně. Jsou totiž filtry, kde výrobce uvádí, že objem filtru je 12 litrů a přitom nelže. Když do něj nalijete 12 litrů vody, opravdu se tam vejde. Háček je v tom, že ve filtru jsou koše na filtrační hmotu, které již ani zdaleka nepojmou tolik filtračního materiálu. Do 12 litrového filtru se ztěží vejde 8 litrů fitrační hmoty, a to se musíte hodně snažit. Poslední dobou se začínají objevovat tyto filtry, které žádné koše nemají, a proto obsah filtru je stejný s tím, kolik se do něj vejde filtračního materiálu. Tyto filtry považuji za budoucnost filtrace. Ti starší jako já si jistě pamatují doby, kdy se žádné koše do filtrů nedávaly. Tak jak to v akvaristice bývá se vyrobci poučili a obrovským a složitým obloukem se vrací k něčemu, co již bylo dávno vymyšlené. Máte argument, že se takový filtr hůře čistí? Dobře, takový filtr se čistí tak 1x za rok. Je lepší ho čistit 5 minut a používat ve filtru 8 litrů filtračních materiálů, nebo 10 minut a používat pak celý rok 12 litrů filtračních materiálů? Výběr a konečné rozhodnutí je pouze a vždy na Vás :-)

     

    Martin Mithofer - šéflaborant firmy Profiplants
Bazar
Facebook